Tenisový blog

Tenis sa naučí každý č.II (..ale ako)

Tenis sa naučí každý... ale ako?...

Najlepšie hrá ten, na ktorého keď pozriete, máte pocit, že tenis je najľahšia hra na svete, hráč sa netrápi, naopak, hrá s ľahkosťou..

Často sa rodičia pýtajú iného hráča ako dlho hrá. 2roky, jeden, či štyri... Tento údaj nám nič nepovie, jedine to koľko rokov sa tenisom zaoberá, ale o jeho hre sa tým veľa nedozvieme. Pretože je veľký rozdiel, keď hrá dieťa napr. individuálne, keď má košík lôpt iba pre seba a plnú trénerovu pozornosť, ako keď hrá napr. v skupine 4roch hráčov, kde sa musí deliť o loptičky/údery, ako aj trénera.

Ďalší rozdiel nastáva i v rámci skupiny, aká skladba detí je na tréningu, či sú to sústredení hráči, alebo je náročnejšie ich dostať/vtiahnuť do tréningu.
Ďaľší z faktorov je, koľkokrát v týždni hrá. Myslím, že to ani netreba viac rozoberať. Je jasné, keď hrá hráč viackrát do týždňa individuálne alebo vo dvojici, musí byť lepší, ako hráč, ktorý hrá 1x v skupine.

Avšak keď začínajú s tenisom 5-6 ročné deti, nemusia mať hneď individuálny tréning. Prvé tréningy sú zamerané na prípravné tenisové cvičenia,, ktoré môžu absolvovať v skupine, zaradené sú aj rôzne pohybové a tenisové hry, kde je potrebný väčší počet detí. Ale akonáhle je dieťa staršie a tenis ho baví, je dobré mu vytvoriť podmienky, aby sa ho mohol naučiť so všetkým čo ponúka.

V tejto téme ako, ako sa naučí hráč hrať, je dôležitý samozrejme aj tréner. Má rozlišovať medzi rekreačným  a závodným hráčom? Kde je pri dieťati, ktoré s tenisom začína určené, že to bude rekreačný alebo závodný hráč? Informáciou od rodiča, že ako to chcú? Stáva sa, že dieťa ktoré chodilo 1x do týždňa si tenis zamiluje a vytlačí iné aktivity  aby ho mohlo hrať viac a prvotný motív hrať 1x do týždňa pre pohyb je fuč..

A tréner, má inak trénovať hráča, kde na začiatku bola informácia, že nemajú s tenisom ambície? NIE! Tréner musí každé dieťa trénovať bez rozdielu, bez rozdielu v prístupe dať hráčovi maximum, pretože nikdy neviete, kedy sa zmenia nastavenia a hráč si zvolí závodnú cestu, a aj keď nie a zostane hrať rekreačne, nemôže mu zobrať laxným prístupom možnosť hrať pekný tenis.

Keď funguje trojuholník dieťa – tréner- rodič, je veľký predpoklad, že sa hráč naučí hrať – ako?- Nuž najlepšie ako sa dá, s radosťou, bez zranení a keď na jeho hru pozriete, budete mať pocit, že tenis je najľahšia hra na svete....
 

wilson
grand-sport