Tenisový blog

Tenisové lopty na tréningoch

 


Potešíme telocvikárov, umelcov aj psíčkarov

Každý nový tréningový blok zaraďujeme nové lopty. Ročne sa v TennisFun spotrebuje asi 1000 loptičiek rôznych úrovní. A okrem tenisových lôpt pre spestrenie tréningov, alebo naplnenie konkrétnych tréningových cieľov, zaraďujeme aj netradičné: gumenné nafukovacie lopty, alebo balóny. Použité loptičky končia v školských telocvičniach, na výtvarných krúžkoch alebo ako aport pre psíkov.

 


Pri každej výmene lôpt myslíme na to, že použité loptičky, je možné zúžitkovať pri inej športovej aktivite.


V základnej umeleckej škole končia loptičky, tuby na lopty aj kartónové obaly. Toto všetko vedia kreatívne deti a ich učitelia využiť na vytvorenie niečoho nového.
 Aké lopty používame na tréningoch a prečo

Niektoré deti sa na tréningoch stretnú až s 5 rôznymi druhmi lôpt. Používame výlučne lopty značky Wilson. Jednotlivé lopty sú určené pre rôzne herné úrovne. Vďaka týmto loptám môžu deti začať čím skôr hrať, lopty zaujmú a motivujú. Od penových až po tlakované, od "pomalých" k "rýchlym", od väčších k menším... tieto a ďalšie parametre loptičiek sa prispôsobujú k fyzickým a mentálnym schopnostiam detí. Vťahujú ich do hry a šetria zdravie.


Lopta je jedným z prostriedkov ako môže tréner korigovať nevýhody povrchov, herné úrovne medzi deťmi, obtiažnosť hry... Prechodom na rýchlejšie lopty sa deti cítia motivovane a hrdo že postúpili o ďalší level. Dôležité je vycítiť kedy sa posúnúť ďalej lebo pomalé lopty (ak sa hrá s nimi zbytočne dlho)  môžu deti "uspať", stratia reakciu, mršnosť... Kedysi deti hrávali s tzv. "šupkami" teda loptami po závodných hráčoch, často rôznych značiek a kvalít. Malo to samozrejme aj svoje výhody.  Od roku 2002 ITF zaradilo úrovne stage 1 až stage 3.


Deti balóny milujú, balón poskytuje more času a je s ním zábava, tak prečo to nevyužiť.


 

Pár zaujímavostí  o tenisovej loptičke

 
- Prvé tenisové lopty (r. 1870) boli z Indickej Gumy a boli bielej alebo čiernej farby
- Žlté lopty boli predstavené v roku 1972 aby boli lepšie vidieť na TV obrazovkách
- Vo Wimbledone boli prvý krát použité žlté lopty v r. 1986
- Ročne sa vo svete predá asi 325 miliónov lôpt (125mil. v USA)
- Asi 100 miliónov lôpt ročne skončí vyhodených v prírode a rozkladá sa 450 rokov
- Na 1 grandslamovom turnajii sa použije niečo cez 50 000 lôpt
- 290 miliónov lôpt sa zmestí na cetrálny dvorec vo Wimbledone pri zavretej streche.
- Najdrahšou časťou loptičky je plstený povrch
- V roku  2001 bolo 36,000 tenisových lôpt z Wimledonu použitých na záchranu myši poľnej, ktorá si v tenisových loptách s vyrezaným otvorom našla útočisko pred predátormi.


Autor: Palo
 
wilson
grand-sport